BLOG

Czy można zaplanować płeć dziecka?

Czy można zaplanować płeć dziecka?


Choć dla par spodziewających się dziecka najważniejsze jest by było ono zdrowe, nie ma chyba przyszłej mamy, która nie rozmyśla nad tym, jakiej płci będzie jej dziecko. Jeśli Ty też choć raz zastanawiałaś się, czy jest coś, co pomogłoby zwiększyć szansę na poczęcie dziecka konkretnej płci – zapraszamy do lektury.

Metoda Shettlesa

Jedną z najpopularniejszych, a zarazem jedną z najbardziej skutecznych metod planowania płci jest metoda zaproponowana przez doktora Landruma B.  Shettlesa. Metoda ta nazywana jest inaczej owulacyjną. Według tej teorii plemniki dzielą się na „męskie” (zawierające chromosom Y) i „żeńskie” (zawierające chromosom X), które różnią się od siebie wielkością, żywotnością w drogach rodnych kobiety i szybkością poruszania się.  Jak możemy przełożyć to na planowanie płci dziecka? Według tej teorii, odpowiedzią jest moment, w którym dochodzi do zapłodnienia, dlatego przed planowanym poczęciem warto stworzyć i dokładnie obserwować kalendarz płci. Plemniki „męskie” są, według naukowca, bardzo szybkie, ale żyją krótko. Natomiast „żeńskie” poruszają się wolniej, za to potrafią dłużej przetrwać. Zatem, aby spłodzić dziewczynkę, należy współżyć przed jajeczkowaniem (optymalnie około 40 h przed) – plemniki niosące chromosom żeński będą miały większą szansę dotrzeć do komórki jajowej. Jeśli natomiast zależy nam na chłopcu, trzeba poczekać do samego szczytu owulacji – szybkie plemniki męskie mają wówczas przewagę. Co więcej, naukowiec wskazuje, że przy spładzaniu chłopca konieczne są pozycje zapewniające głęboką penetrację, w przypadku dziewczynki, lepsze są te z płytszą penetracją.

Dieta matki

Choć może wydawać się to dziwne, wiele badań i uczonych potwierdza, że poczęcie dziecka konkretnej płci ma związek z dietą matki. Istnieją teorie, że jeśli zależy nam na zaplanowaniu płci dziecka, powinnyśmy uważać na to co, ile i o jakich porach jemy, a żeby dieta miała realny wpływ na płeć, należy rozpocząć ją już pół roku przed poczęciem. Jedną z metod tego typu jest tzw. metoda dietetyczna profesora Josepha Stokowskiego. I tak, jeżeli pragniemy urodzić dziewczynkę, powinnyśmy jeść produkty zawierające dużo wapnia i magnezu, czyli np. mleko i jego przetwory, soję, kosze gruboziarniste, orzechy, figi, fasolę, ryby, migdały, brokuły czy warzywa liściaste, a przede wszystkim unikać słonych potraw. Co zatem zrobić, żeby urodzić chłopca? Poleca się dietę bogatą w sód i potas, znajdujący się w cytrusach, pomidorach, bananach, mięcie, pestkach słonecznika czy wędlinach i pietruszce, a unikać mleka, czekolady i orzechów. Są też badania, które dowodzą, że kobiety, które nie jedzą śniadań i spożywają mniejsze ilości kalorii częściej spodziewają się dziewczynek, a te, które jedzą więcej, bardziej kalorycznie i już od samego rana – chłopców!

Metoda Selnas

Sposób zaproponowany przez doktora Patricka Schouna to stosunkowo nowa metoda, zwana inaczej metodą cykliczną czy też Selekcją Naturalną Płci. Według naukowców jej skuteczność sięga aż 98,7%. Opiera się ona na założeniu, że między komórką jajową, a plemnikiem występuje niewielkie zjawisko elektryczności, a komórka jajowa może być naładowana dodatnio, bądź też ujemnie, w zależności od dnia cyklu. Plemniki również różnią się od siebie potencjałem elektrycznym: plemniki X są naładowane dodatnio, a plemniki Y– ujemnie. Potencjał elektryczny komórki jajowej zmienia się cyklicznie, wiec w niektóre dni przyciąga ona plemniki X, a odpycha Y, w inne – na odwrót. Metoda Selnas wymaga stworzenia indywidualnego kalendarzyka tak zwanych cyklów polaryzacji. Do tego będziesz potrzebowała informacji na temat daty urodzenia, grupy krwi, wieku, daty ostatniej menstruacji, przebiegu cykli. Na tej podstawie wyznacza się dni na poczęcie chłopca lub dziewczynki.

Nie ma nic pewnego

Planowanie płci dziecka nie jest zagadnieniem nowym, już w starożytności pojawiały się różne teorie na ten temat. Swoje zdanie mieli na tu i Arystoteles , i Empedokles, i Anaksagoras a i na nich nie koniec… Dziś mamy laboratoria, badania a nawet aplikacje na telefon  wspierające przyszłych rodziców w planowaniu płci. Warto jednak, jak we wszystkim, i w tym temacie zachować umiar i równowagę. Żadna z metod wymienionych powyżej nie jest w 100% skuteczna i nie daje całkowitej gwarancji na zaplanowanie wymarzonej płci dziecka. Ostatecznie z resztą i tak najważniejsze okazuje się, by dziecko (czy to chłopiec, czy dziewczynka) było zdrowe.


Dodaj komentarz